Co to jest stylizacja włosów?

Stylizacja włosów może obejmować cięcie, sploty, farbowanie, przedłużanie, trwałą ondulację, loki i wszelkie inne formy stylizacji lub tekstury.

Mycie

Styliści często najpierw myją włosy fotografowanej osoby, tak aby można je było przycinać, gdy są lekko wilgotne. W porównaniu do włosów suchych, mokre włosy mogą być łatwiejsze do ułożenia w sytuacji strzyżenia / stylizacji, ponieważ dodatkowy ciężar i napięcie powierzchniowe wody powoduje, że pasma rozciągają się w dół i przylegają do siebie wzdłuż włosów, utrzymując linię i ułatwiając styliście nadawanie im formy. Należy zauważyć, że ta metoda strzyżenia włosów na mokro może być najbardziej odpowiednia (lub powszechna) w przypadku włosów prostych. W przypadku włosów kręconych, kędzierzawych i innych rodzajach włosów o znacznej objętości korzystne może być strzyżenie na sucho, ponieważ włosy są w bardziej naturalnym stanie i można je równo przyciąć.

Cięcie

Strzyżenie lub przycinanie włosów ma na celu nadanie im lub utrzymanie określonego kształtu i formy. Istnieją sposoby na strzyżenie własnych włosów, ale zwykle do wykonania tego zabiegu werbuje się inną osobę, ponieważ podczas strzyżenia włosów z tyłu głowy trudno jest zachować symetrię.

Przycinanie włosów często odbywa się za pomocą maszynki do strzyżenia włosów, nożyczek i maszynki do golenia. Często stosuje się grzebienie i wsuwki do włosów, aby odizolować część włosów, która jest następnie przycinana.

Szczotkowanie i czesanie

Szczotki i grzebienie służą do porządkowania i rozplątywania włosów, zbierając wszystkie pasma do ułożenia w tym samym kierunku i usuwając zanieczyszczenia, takie jak kłaczki, łupież lub włosy, które już wypadły z mieszków włosowych, ale nadal przylegają do innych włosów.

Istnieje wiele narzędzi do rozczesywania, dostępnych w szerokiej gamie przedziałów cenowych. Grzebienie mają różne kształty i rozmiary oraz są wykonane z różnych materiałów, w tym z tworzyw sztucznych, drewna i rogu. Podobnie, szczotki mają różne rozmiary i kształty, w tym różne kształty łopatek. Największą korzyść przynosi użycie szerokiego grzebienia do rozczesywania. Większość lekarzy odradza wspólne używanie przyrządów do pielęgnacji włosów, takich jak grzebienie i spinki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób włosów, takich jak łupież i wszy.

Historyczne powiedzenie, by czesać włosy 100 pociągnięciami każdego dnia, jest nieco archaiczne i pochodzi z czasów, gdy włosy były myte rzadziej; pociągnięcia szczotką rozprowadzały naturalne olejki skóry głowy na włosach, tworząc efekt ochronny. Teraz jednak nie dotyczy to sytuacji, gdy naturalne olejki są zmywane częstym myciem. Ponadto szczotki do włosów są obecnie zwykle wykonane ze sztywnego włosia z tworzywa sztucznego zamiast naturalnego włosia dzika, które kiedyś było standardem. Plastikowe włosie zwiększa prawdopodobieństwo faktycznego zranienia skóry głowy i włosów przy zbyt energicznym szczotkowaniu. Jednak tradycyjne szczotki z włosiem dzika są nadal powszechnie używane wśród Afroamerykanów i osób o szorstkiej teksturze do zmiękczania i układania loków i fal.

Suszenie

Suszarki przyspieszają proces suszenia włosów, nadmuchując zwykle ogrzane powietrze nad mokre włosy, aby przyspieszyć odparowywanie wody.

Nadmierne ciepło może przyspieszyć rozdwajanie się łodyg lub inne uszkodzenia włosów. Dyfuzory suszarki do włosów można wykorzystać do poszerzenia strumienia powietrza, aby był słabszy, ale obejmował większy obszar włosów.

Suszarki do włosów mogą być również używane jako narzędzie do bardzo lekkiego modelowania włosów. Właściwa technika polega na takim ustawieniu suszarki, aby powietrze nie przedmuchiwało twarzy ani skóry głowy, co może spowodować oparzenia.

Plecionki i upięcia

Ciasne lub częste wiązanie włosów może ciągnąć je u nasady i powodować łysienie trakcyjne. Ten sam efekt mogą mieć gumki z metalowymi klamrami lub ciasnymi klipsami, które zaginają łodygę włosa pod ekstremalnym kątem.

Upięcie to fryzura polegająca na ułożeniu włosów tak, aby były skierowane do góry. Może być tak proste jak kucyk, ale częściej kojarzy się z bardziej wyszukanymi stylami przeznaczonymi na specjalne okazje, takie jak bale czy wesela.

Zbyt ciasne upięcie włosów lub zsunięcie się całego upięcia powodującego ciągnięcie włosów w mieszku włosowym u nasady może powodować podrażnienie mieszka włosowego i bóle głowy. Chociaż niektórzy ludzie pochodzenia afrykańskiego mogą używać przedłużek warkoczowych (fryzury z długimi plecionkami) jako formy wygody i / lub odzwierciedlenia osobistego stylu, ważne jest, aby nie trzymać warkoczy dłużej niż to konieczne, aby uniknąć łamania się lub wypadania włosów . Właściwa technika oplatania i pielęgnacja mogą nie doprowadzić do uszkodzenia włosów, nawet przy powtarzających się stylizacjach.

Kręcenie i prostowanie

Kręcenie i prostowanie włosów wymaga od stylisty użycia lokówki lub prostownicy, aby uzyskać pożądany wygląd. Te urządzenia wykorzystują ciepło do układania włosów w różne fale, loki i odwracania naturalnych loków oraz tymczasowego prostowania włosów. Prostowanie lub nawet kręcenie włosów może je uszkodzić z powodu bezpośredniego wpływu ciepła z żelazka i późniejszego zastosowania środków chemicznych. Istnieją urządzenia, które mają funkcję prostowania lub kręcenia włosów, nawet gdy są one wilgotne, ale wymaga to więcej ciepła niż przeciętne żelazko (temperatura może wahać się od 300–450 stopni). Spraye chroniące przed ciepłem oraz szampony i odżywki do włosów mogą chronić włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi przez bezpośrednie ciepło urządzeń.