Jak dbać o zdrowie?

Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu podróży do zdrowia zapoznaj się z narzędziami, które pomogą Ci w tym procesie. Zidentyfikowanie celów i opracowanie planów pomogą Ci być lepiej przygotowanym do podjęcia działań związanych z powrotem do zdrowia. Oto kroki, które należy podjąć:

 • Pracuj nad celami
 • Dbaj o siebie
 • Buduj silne więzi
 • Medytuj

Praca nad celami

Osoby w trakcie rekonwalescencji oferują następujące sugestie:

 • Skoncentruj się na swoich mocnych stronach.
 • Skoncentruj się na rozwiązywaniu problemów.
 • Skoncentruj się na przyszłości, zamiast analizować urazy z przeszłości.
 • Skoncentruj się na swoim życiu zamiast na chorobie.

Pracując nad regeneracją, możesz zapisać niektóre z głównych celów. Cele te mogą być krótkoterminowe i łatwo osiągalne lub możesz zacząć identyfikować większe, bardziej długoterminowe cele, do których chcesz dążyć. Warto pomyśleć o małych krokach, które należy podjąć w ciągu określonego czasu, na przykład tygodnia lub miesiąca. Pamiętaj, aby pogratulować sobie wszelkich sukcesów. Osiąganie celów – nawet tych małych – jest oznaką nadziei i spełnienia.

Opracowanie celów do wyzdrowienia może być trudne, zwłaszcza jeśli nie masz pewności, co chcesz osiągnąć. Weź pod uwagę swoje zainteresowania, rzeczy, które sprawiają Ci radość i które motywują Cię do działania. Pomyśl też o rzeczach, których pragniesz, na przykład o tym, dokąd chcesz, aby Twoje życie podążało lub co zrobiłbyś więcej, gdybyś mógł. Głęboka inwestycja w wyznaczone cele zwiększy szanse ich osiągnięcia.

Kiedy już wyznaczysz sobie cele, musisz dowiedzieć się, jakie rzeczy są niezbędne do ich osiągnięcia. Wyjaśnij, dlaczego postawiłeś sobie ten cel i jak zmieni się Twoje życie, gdy ten cel zostanie osiągnięty. Powinieneś także wziąć pod uwagę mocne strony i umiejętności, które posiadasz, które pomogą Ci osiągnąć cel. Postaraj się zaangażować niezbędne systemy wsparcia i zasoby, które pomogą ci przejść przez ten proces, jeśli i kiedy tego potrzebujesz. Na koniec pamiętaj, aby skupić się na celu, a nie na trudnościach, które możesz mieć. Miej otwarty umysł i wiedz, że po drodze możesz napotkać bariery. Wyzdrowienie nie jest łatwym zadaniem, a skupianie się na negatywnych doświadczeniach tylko utrudni sprawę.

Utwórz dziennik lub album ze zdjęciami i wycinkami, aby pomóc sobie w osiągnięciu celów. Prowadzenie dziennika lub albumu z wycinkami to dobry sposób na śledzenie celów i przypominanie o tym, co osiągnąłeś i co nadal planujesz osiągnąć. Kontynuuj dodawanie nowych celów, gdy się pojawią. Regeneracja jest procesem ciągłym, a ciągłe wyznaczanie sobie celów da ci motywację do osiągnięcia i utrzymania dobrego samopoczucia.

Dbaj o siebie

Dbanie o siebie jest najważniejsze dla powodzenia procesu zdrowienia. Osoby w trakcie rekonwalescencji odkrywają, że ich zdrowie fizyczne, duchowe i emocjonalne jest ze sobą powiązane, a wspieranie jednego wspiera innych. Dbanie o wszystkie aspekty siebie zwiększy prawdopodobieństwo, że będziesz czuć się dobrze.

Oto kilka wskazówek dotyczących samoopieki:

 • Żyj zdrowo, jedz zdrowo, wysypiaj się, ćwicz regularnie i unikaj narkotyków i alkoholu. Zarządzaj stresem i chodź na regularne kontrole lekarskie.
 • Praktykuj dobrą higienę. Dobra higiena jest ważna ze względów społecznych, medycznych i psychologicznych, ponieważ nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania, ale także poprawia sposób, w jaki inni patrzą na Ciebie i na siebie.
 • Spotkaj się ze znajomymi, aby zbudować poczucie przynależności. Rozważ dołączenie do grupy wsparcia, aby poznać nowych przyjaciół.
 • Spróbuj zrobić coś, co sprawia Ci przyjemność każdego dnia. Może to oznaczać taniec, oglądanie ulubionego programu telewizyjnego, pracę w ogrodzie, malowanie lub czytanie.
 • Znajdź sposoby na relaks, takie jak medytacja, joga, masaż, kąpiel lub spacer po lesie.

Wzmocnij swoje więzi

Znaczenie włączenia radości, ducha i relaksu do swojego życia ma wiele implikacji w rozwijaniu odporności (zdolności do wyzdrowienia z choroby) i utrzymaniu zdrowia. Cztery aspekty dla radości, ducha i relaksu to: łączenie się ze sobą, łączenie się z innymi, łączenie się ze swoją społecznością oraz tworzenie radości i satysfakcji. Korzystając z tych zasad, pamiętaj, aby nadal próbować podnosić poziom komfortu i robić rzeczy, których wcześniej nie robiłeś.

Medytuj

Badania pokazują, że medytacja zapewnia nie tylko spokój, ale także pomaga w leczeniu lęku i depresji, raka, przewlekłego bólu, astmy, chorób serca i nadciśnienia.

Aby rozpocząć, wystarczy kilka minut każdego dnia. Później możesz chcieć pracować do 10, 20 lub 30 minut. Możesz znaleźć jedną z wielu opcji medytacji w książce lub na płycie CD, w Internecie lub na zajęciach. Lub możesz wypróbować kilka sugestii poniżej. Jeśli jedna nie zadziała, zachowaj spokój … i spróbuj innej.

Senior man and woman and young female instructor workout on fresh air. Outdoor activities, healthy lifestyle, strong bodies, fit figures. Stylish, modern sportswear. Different generations

Rodzaje medytacji:

 • Głębokie oddychanie. Usiądź lub połóż się wygodnie. Połóż ręce na brzuchu. Powoli policz do czterech podczas wdechu przez nos. Poczuj, jak podnosi się twój żołądek. Wstrzymaj oddech na sekundę. Powoli policz do czterech podczas wydechu, najlepiej przez zaciśnięte usta, aby kontrolować oddech. Twój brzuch opadnie powoli. Powtórz kilka razy.
 • Medytacja uważności. Skoncentruj się na oddechu. Zwróć uwagę na wszystko, co przechodzi przez twoją świadomość bez osądzania. Jeśli twój umysł zacznie zajmować się twoją listą rzeczy do zrobienia, po prostu wróć do skupiania się na oddechu.
 • Wyobrażenia. Zamknij oczy, zrelaksuj się i wyobraź sobie spokojne miejsce, takie jak las. Zaangażuj wszystkie zmysły: usłysz skrzypiące liście, powąchaj wilgotną ziemię, poczuj powiew wiatru.
 • Powtarzanie mantry. Usiądź cicho i wybierz dowolne znaczące lub kojące słowo, frazę lub dźwięk. Możesz powtórzyć mantrę na głos lub po cichu. Eksperci twierdzą, że powtarzanie wywołuje reakcję odprężenia fizycznego.
 • Weź udział w ćwiczeniach medytacyjnych. Spróbuj tai chi lub qi gong, które wykorzystują kojące, płynne ruchy.