Jak powinien wyglądać zdrowy penis?

Co to znaczy?

Kiedy większość ludzi myśli o zdrowiu penisa, myśli o infekcjach przenoszonych drogą płciową (STI) i zaburzeniach erekcji (ED).

Chociaż te warunki mogą z pewnością wpłynąć na zdrowie twojego penisa, zdrowie prącia to o wiele więcej.

Istnieje wiele różnych rzeczy, które mogą wpływać na zdrowie twojego penisa, w tym twoje praktyki higieniczne, zmiany stylu życia i wszelkie podstawowe schorzenia.

Oto, co musisz wiedzieć, aby utrzymać penisa w doskonałej formie.

Co wpływa na zdrowie penisa?

Wiele różnych rzeczy może wpływać na zdrowie penisa. Przez „zdrowie penisa” rozumiemy:

 • zdolność do wygodnego oddawania moczu
 • zdolność do uzyskania lub utrzymania erekcji
 • twoją płodność

Zdrowie penisa obejmuje również unikanie pewnych schorzeń, takich jak rak prącia i choroby przenoszone drogą płciową.

Następujące czynniki mogą wpływać na zdrowie twojego penisa:

Poziomy hormonów

ED może być spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej, takimi jak niski poziom testosteronu. Niski poziom testosteronu może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami, które omówimy w tym artykule.

Wiek

Wraz z wiekiem prawdopodobieństwo wystąpienia dysfunkcji seksualnych, takich jak zaburzenia erekcji, jest większe. Dzieje się tak częściowo dlatego, że poziom testosteronu w naturalny sposób spada z czasem.

Warunki zdrowotne

Wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca i niektóre stany neurologiczne mogą powodować zaburzenia erekcji. Stany psychiczne, takie jak lęk i depresja, również mogą nasilać zaburzenia erekcji.

Seks

Jeśli chcesz uprawiać seks bez prezerwatywy, upewnij się, że zarówno Ty, jak i Twoi partnerzy, jesteście regularnie badani na obecność chorób przenoszonych drogą płciową lub pozostajecie w monogamicznym związku z osobą wolną od chorób przenoszonych drogą płciową.

W przeciwnym razie prawidłowe używanie prezerwatywy za każdym razem, gdy uprawiasz seks, jest jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka.

Ostry seks może również zaszkodzić Twojemu penisowi. Na przykład gwałtowne odciągnięcie napletka może go rozerwać. Przypadkowe zgięcie penisa we wzwodzie może spowodować urazowe złamanie penisa.

Leki

Niektóre formy leków mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Porozmawiaj z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia, jeśli uważasz, że Twój lek powoduje zaburzenia erekcji lub inne zaburzenia seksualne.

Higiena

Dbanie o higienę jest niezbędne dla zdrowia. Często myj penis i okolice pachwiny, aby utrzymać je w czystości.

Zła higiena może powodować gromadzenie się smegmy, podrażniającej substancji oleistej, o nieprzyjemnym zapachu, która występuje pod napletkiem.

Jeśli smegma się nagromadzi, może spowodować zapalenie przylegającej skóry. Może to być niewygodne i może być przyczyną zapalenia żołędzi, stanu, w którym głowa penisa staje się czerwona i zaogniona.

Nawet przy obrzezanym penisie, gorsza higiena może prowadzić do podrażnienia i zapalenia prącia, w tym zapalenia żołędzi.

Ogólne wskazówki

Zdrowie penisa wymaga holistycznego podejścia. Innymi słowy, dbanie o wszystkie aspekty ogólnego stanu zdrowia jest ważne dla zdrowia Twojego penisa. Jest to szczególnie ważne, ponieważ szereg różnych schorzeń może wpływać na płodność i zdrowie prącia.

Pozostań nawodniony

Nawodnienie jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia, a także dla zdrowia twojego penisa. Może istnieć związek między odwodnieniem a zaburzeniami erekcji, więc staraj się wypijać około dwóch litrów wody dziennie.

Stosuj zbilansowaną dietę

Zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenia ryzyka rozwoju cukrzycy i chorób serca, które mogą powodować zaburzenia erekcji.

W jednym badaniu z 2016 r. przeprowadzonym wśród 25096 osób badano związek między zaburzeniami wzwodu a flawonoidami, które występują głównie w warzywach i owocach.

Naukowcy odkryli, że osoby, które regularnie spożywały flawonoidy, były mniej narażone na rozwój zaburzeń erekcji.

Niektóre pokarmy mogą również zwiększyć poziom testosteronu i poprawić płodność. Wśród nich znajdziesz:

 • szpinak
 • pikantne potrawy z kapsaicyną
 • awokado

Ćwicz regularnie

Umiarkowana aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji.

W jednym badaniu z 2015 roku przyjrzano się osobom z zaburzeniami erekcji i niedawnym zawałem mięśnia sercowego, powszechnie określanym jako zawał serca. Okazało się, że program ćwiczeń w domu może zmniejszyć ED.

Spróbuj ćwiczyć przynajmniej kilka razy w tygodniu – nawet szybki spacer co jakiś czas może poprawić stan twojego prącia.

Ćwicz ćwiczenia mięśni dna miednicy

Ćwiczenia dna miednicy są często kojarzone ze zdrowiem pochwy, ale mogą być pomocne dla każdego.

Ćwiczenia te mogą poprawić zdolność do uzyskania i utrzymania erekcji, a także zapobiegać wyciekaniu moczu po oddaniu moczu.

Niewielkie badanie z 2005 roku przeprowadzone na 55 osobach z zaburzeniami erekcji wykazało, że ćwiczenia miednicy pomogły 40 procentom uczestników w odzyskaniu normalnej erekcji.

Dodatkowe 35,5 procent stwierdziło, że chociaż nie wrócili całkowicie do normalnego funkcjonowania, ich ogólna funkcja erekcji uległa poprawie.

Możesz wykonywać podstawowe ćwiczenia Kegla, ściskając mięśnie używane do oddawania moczu. Ściśnij przez pięć sekund, rozluźnij i powtarzaj przez 10 rund. Ostatecznie pracuj aż do 20 powtórzeń. Zrób to dwa lub trzy razy dziennie.

Utrzymuj zdrową wagę

Utrzymanie zdrowej wagi może zmniejszyć ryzyko cukrzycy, wysokiego poziomu cholesterolu i chorób serca, a wszystko to wpływa na zdrowie prącia.

Ćwicz zarządzanie stresem

Praktykowanie zarządzania stresem jest świetne dla ogólnego stanu zdrowia i zdrowia twojego penisa.

Stres i niepokój mogą wpływać na Twoją sprawność seksualną i płodność. Stres zwiększa również ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, które mogą prowadzić do zaburzeń erekcji.

Techniki zarządzania stresem obejmują:

 • głębokie oddychanie
 • spędzanie czasu z bliskimi
 • prowadzenie dziennika
 • medytację

Ćwicz higienę snu

Sen jest ważny dla zdrowia naczyń krwionośnych, co wpływa na zdolność do wzwodu.

Wydaje się, że istnieje związek między obturacyjnym bezdechem sennym a zaburzeniami erekcji, prawdopodobnie dlatego, że brak snu może prowadzić do niskiego poziomu testosteronu i innych zaburzeń równowagi hormonalnej.

Unikaj tytoniu

Palenie papierosów jest silnie związane z zaburzeniami wzwodu.

Badanie z 2013 roku wykazało, że prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że palenie zaburza funkcję autonomiczną serca, co z kolei prowadzi do zaburzeń erekcji.

Palenie może również obniżać płodność.

Pij alkohol z umiarem, jeśli w ogóle

Podobnie jak w przypadku tytoniu, nadmierne picie może powodować szereg problemów zdrowotnych, które z kolei mogą wpływać na zdrowie Twojego penisa.

Jak myć penis?

Możesz myć okolice łonowe ciepłą wodą i bezzapachowym, łagodnym mydłem. Nie używaj ostrych mydeł ani nie szoruj obszaru zbyt mocno, ponieważ wrażliwa skóra w tym miejscu może zostać podrażniona.

Podczas mycia:

 • Umyj wzgórek łonowy i skórę wokół podstawy penisa, a także skórę między udami a wzgórkiem łonowym. Tutaj może się zbierać pot.
 • Umyj trzon swojego penisa.
 • Jeśli masz napletek, delikatnie go odciągnij i umyj. Pomaga to zapobiegać gromadzeniu się smegmy, która może prowadzić do stanów takich jak zapalenie żołędzi.
 • Umyj mosznę i skórę wokół niej.
 • Umyj krocze (kawałek skóry między moszną a odbytem).
 • Umyj okolice odbytu i między pośladkami.

Najlepiej jest myć penisa za każdym razem, gdy się kąpiesz.

Kiedy się myjesz, zbadaj skórę wokół pachwiny pod kątem objawów STI. Obejmują one:

 • nietypowe wydzieliny
 • wysypki
 • pęcherze
 • brodawki