Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie od dewelopera?

mieszkania-na-sprzedaz-krakow

Młodzi ludzie w Polsce mają niewiele możliwości nabycia własnego mieszkania. Dla niektórych jedynym dostępnym rozwiązaniem jest zakup mieszkania od dewelopera, co wiąże się z podjęciem długoterminowych zobowiązań finansowych.

Czym się różni mieszkanie od dewelopera w porównaniu do rynku wtórnego?

Chcesz znaleźć warte uwagi mieszkania na sprzedaż w Krakowie? Duże, polskie miasta oferują sporo opcji, które mogą stać się doskonałą inwestycją na wiele lat. Trzeba jednak zdecydować – czy wybrać mieszkanie od dewelopera, czy z rynku wtórnego.

Korzyści z zakupu mieszkania bezpośrednio od dewelopera jest wiele. Możesz być pewien, że twój zakup będzie nie tylko zawierać wszystkie niezbędne materiały budowlane, ale również mają wysoką jakość. Możesz też skorzystać z gwarancji dla rzeczy, takich jak problemy z hydrauliką lub okablowania, które powstały po wprowadzeniu się. 

Rynek  wtórny oferuje zróżnicowany wybór mieszkań z drugiej ręki, czyli takich, w których ktoś już mieszkał. Transakcje zawierane są zazwyczaj z poszczególnymi właścicielami nieruchomości i nie brakuje w nich dostępnych nowych nieruchomości, ale również takich, które mają swoją historię, jak przedwojenne kamienice – je również można kupić od pierwszego właściciela. Kupno domu to największy zakup, jaki kiedykolwiek zrobisz i ważne jest, aby znaleźć mieszkanie, które odpowiada wszystkim Twoim potrzebom. Ale zakup nieruchomości z rynków wtórnych może wymagać więcej dokumentów niż te potrzebne przy zakupie nowych nieruchomości deweloperskich, więc bądź przygotowany.

Proces aplikacji hipotecznych może się różnić w zależności od tego, jaki wybierzesz typ budynku oraz jego lokalizacji. Jeśli ubiegasz się o finansowanie przez banki, to na pewno będą chcieli mieć wgląd do dowodu zawarcia umowy ze sprzedawcą, jak również wszelkie inne dokumenty uznane za niezbędne, takie jak podpisy nad ogłoszeniami. Kiedy kupujesz nieruchomość od dewelopera, nazywa się to umową rezerwacyjną. Następnie w przypadku nowych mieszkań podpisuje się umowy notarialne i protokoły zakończenia budowy, które są wymagane przed przeniesieniem własności w dniu ostatecznego rozliczenia. Może to nastąpić w dowolnym momencie, po akceptacji przez obie strony. Nieruchomości poza rynkiem nie potrzebują umów przedwstępnych podpisanych w żadnym wypadku, ponieważ forma ta byłaby przydatna tylko w przypadku negocjowania cen lub innych elementów unikalnych dla tych transakcji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę deweloperską?

Wybór firmy deweloperskiej nie jest prosty. Na szczęście jest też wiele rzetelnych przedsiębiorstw. Jeśli nie poświęcisz czasu na analizę, to może okazać, że deweloperzy nie wywiążą się ze swoich zobowiązań i terminów. Oznacza to, że kupujący mogą stracić nowe mieszkania lub nawet zbankrutować próbując dostać się do istniejącego budynku, którym byli podekscytowani, zanim wszystko się rozpadło.