Niechciana pamiątka z wakacji. Jak się pozbyć grzybicy?

Korzystanie z publicznych toalet i pryszniców, brak odpowiedniej higieny oraz szereg innych przyczyn może sprawić, że z wakacji wrócimy w niechcianym prezentem w postaci rozwijającej się grzybicy. Jak się jej pozbyć?

Leczenie grzybicy

Jeśli tylko zauważysz u siebie objawy grzybicy, koniecznie udaj się do dermatologia. Zleci on odpowiednią diagnostykę i zarekomenduje leczenie, opierające się zarówno na właściwie dobranej farmakoterapii, jak i stosowaniu produktów leczniczych bezpośrednio na skórę. Wsparciem w  leczeniu grzybicy pomocne mogą się okazać także olejki eteryczne, które w dużej mierze wykazują silne działanie przeciwzapalne, antyseptyczne i odkażające. Nie można ich jednak traktować jako jedynego środka leczniczego. Jest to element terapii wspomagającej leczenie, a nie je zastępujący. Warto natomiast po olejki sięgać, ponieważ ich regularne stosowanie może przyczynić się do znaczącej poprawy stanu skóry i przyspieszyć walkę z chorobą.

Jakie olejki stosować?

Olejki eteryczne i ich składniki wykazują działanie hamujące wzrost wobec bakterii, grzybów, wirusów i pierwotniaków. Co ważne, bakterie i grzyby do tej pory zdają się nie uodparniać na działanie olejków. Wiele olejków wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe czy przeciwgrzybiczne, natomiast jest kilka, które z właściwości antyseptycznych słyną przede wszystkim i są rekomendowane jako warte włączenia do walki z grzybicą. Należą do nich przede wszystkim:

  • drzewko herbaciane – olejek ten działa przeciwdrobnoustrojowo, antyseptycznie, antywirusowo i antybakteryjnie; przede wszystkim jednak wykazuje bardzo silne działanie przeciwgrzybiczne; w walce z grzybicą jest wykorzystywane także ze względu na zdolność do eliminacji nieprzyjemnego zapachu stóp u osób zmagających się z grzybicą. Możesz go stosować w połączeniu z kremem do stóp, jak i dodać do kąpieli stóp.
  • lawenda – olejek ten także wykazuje działanie antyseptyczne, bardzo dobrze łączy się z olejkiem z drzewka herbacianego; lawenda ma przy tym działanie łagodzące, goi rany i zmiany skórne; można ją stosować w połączeniu z olejem bazowym na skórę, a także przygotować kąpiel lawendową.
  • dzikie oregano – wykazuje działanie przeciwpasożytnicze, przeciwbakteryjne, jak i przeciwgrzybicze, miesza się go z olejkiem bazowym i aplikuje na zmienioną skórę.

Stosowanie odpowiednio rozcieńczonych olejków eterycznych na skórę, dodawanie ich do kąpieli stóp czy w ogóle do kąpieli można także potraktować jako działanie profilaktyczne, które zapobiega w pewnym stopniu pojawianiu się tego typu zmian chorobowych. Obok olejku z drzewka herbacianego i lawendy można sięgnąć także po uzupełnienie w postaci olejku tymiankowego, goździkowego czy cynamonowego, które również wykazują silne działanie antyseptyczne.

Zapobiegaj zamiast leczyć

Stosowanie olejków eterycznych jako środków do odkażania pomieszczeń, dyfuzji, a także dodatków do kąpieli to tylko jedno z zachowań profilaktycznych. Przede wszystkim podczas wakacji i korzystania z miejsc publicznych trzeba zachować szczególnie wysoki poziom higieny. Dużą uwagę należy także przyłożyć do częstej wymiany skarpet, noszenia wyłącznie czystego obuwia, a także troski, by paznokcie były krótko obcięte i czyste.