Ochrona oczu podczas pracy przed komputerem

Od dzieciństwa większość ludzi słyszy, że nic tak bardzo nie psuje wzroku jak długie przebywanie przed ekranem. Oczywiście najlepszym sposobem na powstrzymanie tego zjawiska jest ograniczenie czasu spędzanego na korzystaniu z tego typu urządzeń, jednak w wielu zawodach niestety jest to niemożliwe. Dodatkowo aktualnie sytuacja panującej epidemii koronawirusa sprawiła, że znaczna większość pracowników została zmuszona do pracy w domowych warunkach, często nie mając idealnie dostosowanej do tego przestrzeni.

Jak powinno wyglądać idealne stanowisko do pracy przed komputerem?

Przede wszystkim należy zadbać o dobór odpowiedniego blatu biurka. Istotna jest nie tylko jego wysokość, ale również – o czym wiele osób zapomina – rodzaj powierzchni. Najlepiej sprawdzi się matowa i przezroczysta, która zminimalizuje odbijanie się źródeł światła. Ważne jest również to, aby kontrast pomiędzy monitorem a powierzchnią blatu był możliwie jak najmniejszy, dzięki czemu oczy nie będą tak szybko zmęczone.

Rozdzielczość i jasność ekranu

Parametry związane z rozdzielczością ekranu są kluczowe dla komfortowej pracy. Szczególnie jeśli przed monitorem spędzamy kilka godzin każdego dnia. Odpowiednie ustawienie rozdzielczości (zaleca się wybór rekomendowanej przez producenta) sprawi, że wzrok nie będzie męczył się tak szybko jak w przypadku nienaturalnie rozciągniętych lub nawet delikatnie rozpikselowanych grafik. Dodatkowo rekomenduje się także zadbanie o dopasowanie jasności ekranu do pory dnia i warunków pracy. Na przykład wieczorem, jasność ekranu można ustawić nieco mniejszą niż w południe, kiedy mamy największy dostęp do światła dziennego. Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego monitora, warto rozważyć zakup ekranu matowego, który niezależnie od pory dnia ograniczy ilość odbijającego się światła.

Ustawianie ekranu w odpowiedniej odległości i wysokości

Odległość oczu od monitora – zgodnie z zaleceniami specjalistów – powinna wynosić 1,5-2 przekątnych ekranu. Dodatkowo prawidłowa wysokość monitora to taka, w której górna krawędź ekranu znajduje się dokładnie na poziomie oczu lub od 1 cm do maksymalnie 5 cm poniżej. Większość dostępnych na rynku monitorów ma możliwość regulacji. W przypadku nieregulowanych – wystarczy podłożyć pod ekran odpowiedniej grubości książkę lub półkę. Oczywiście w tym drugim przypadku koniecznie należy upewnić się, że monitor stoi stabilnie i nie jest przekrzywiony.

Zachowując wymienione wyżej podstawowe zasady BHP podczas pracy przy komputerze możemy mieć pewność, że – mimo trudnych dla oczu warunków pracy – zadbamy o nie najlepiej jak to możliwe. Chcąc dowiedzieć się więcej o rekomendacjach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy przy komputerze (i nie tylko), zapraszamy do przeczytania wpisów ekspertów w zakresie bhp: BHP Center Kraków.