Pielęgnacja twarzy przy trądziku – podstawowe zasady

Trądzik jest chorobą skóry, którą leczy się m.in. przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji. Musi być ona regularna, a także dopasowana do rodzaju i potrzeb cery. Nieprawidłowe działania mogą spowodować nasilenie problemu. Zobacz, jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy przy trądziku.

Charakterystyka trądziku

Trądzik jest chorobą dermatologiczną, z którą zmagają się zarówno osoby młode (w wieku dojrzewania), jak i dorośli. Przyczyną jest zaburzona praca gruczołów łojowych. Produkują one zbyt dużo sebum, co powoduje ich zatkanie. Gromadzą się tam także zanieczyszczenia oraz bakterie. Choroba jest związana z zaburzeniami hormonalnymi, ale też stresem, nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi oraz nieprawidłową pielęgnacją skóry.

Objawy trądziku są najbardziej widoczne na twarzy. Mogą jednak pojawić się też na szyi, dekolcie. Są to zaskórniki, grudki, guzy i ropne krostki. Ponadto skóra jest zaczerwieniona, łuszczy się. Często obecny jest też stan zapalny. Zmiany skórne mogą ulec infekcji bakteryjnej.

Codzienna pielęgnacja twarzy przy trądziku

Pielęgnacja twarzy przy trądziku powinna składać się z:

  • oczyszczania skóry,
  • osuszania,
  • tonizowania,
  • nawilżania.

Wszystkie czynności trzeba powtarzać codziennie rano i wieczorem. Zaniechanie którejkolwiek z nich nie tylko powoduje brak efektów, ale może też nasilić problem. Warto pamiętać, że niewskazane jest używanie gąbek i szczoteczek, ponieważ namnażają się z nich bakterie. Do osuszania twarzy trzeba stosować ręcznik z delikatnego materiału (dopuszczalne są też jednorazowe ręczniki papierowe).

Dużą rolę w pielęgnacji odgrywają kosmetyki. Powinny być one przeznaczone do cery trądzikowej. Powinny też zawierać naturalne składniki. Substancje chemiczne (zwłaszcza konserwanty i barwniki) mogą nasilać problem. Warto przyjrzeć się kosmetykom zawierającym konopie. Więcej informacji na ich temat można znaleźć na stronie: https://4ease.pl/blog/o-cbd/olej-z-konopi-siewnej-na-twarz

Jakich błędów nie popełniać?

Przy pielęgnacji cery trądzikowej łatwo popełnić błędy. Zalicza się do nich stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Mowa o preparatach, które nie są przeznaczone dla osób zmagających się z trądzikiem. Mogą one przyczyniać się do powstawania nowych zaskórników i ropnych krostek. Ponadto nie dostarczają skórze tych substancji odżywczych, których akurat potrzebuje (cera trądzikowa potrzebuje nie tylko nawilżenia, ale też intensywnej regeneracji).

Błędem jest także wyciskanie pryszczy. Takie działanie sprzyja tworzeniu się nowych zaskórników. Ponadto sprzyja ono infekcji, a tym samym pojawieniu się powikłań. Warto mieć na uwadze, że wyciskanie krostek skutkuje powstawaniem trwałych blizn. Trudno je usunąć nawet przy pomocy profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej.

Czy sama pielęgnacja wystarczy?

Pielęgnacja przy trądziku jest bardzo ważna. Jednak należy pamiętać, że choroba często wymaga także leczenia farmakologicznego. Dlatego konieczne jest zgłoszenie się do dermatologa i rozpoczęcie odpowiedniej terapii.