Urządzanie łazienki – porady

Dobry układ jest niezbędny dla funkcjonalnej łazienki, która maksymalnie wykorzystuje swoją przestrzeń. Wykorzystaj te pomysły na aranżację, aby zaplanować swoją przestrzeń i stworzyć komfortową łazienkę, która spełni Twoje potrzeby.

Planowanie układu łazienki może być zniechęcające, ale pozwala dostosować łazienkę do twoich potrzeb. Duża lub mała, każda łazienka potrzebuje dobrego planu. Tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, gdy planujesz projekt, jak i sprytne pomysły które pozwolą ci mądrze wykorzystać każdy cal.

Prywatność, proszę

Jeśli dysponujesz obszerną przestrzenią, oddzielna strefa toaletowa w aranżacji łazienki to najwyższy stopień prywatności, ale ma ona swoje wady: dodatkowe ściany sprawiają, że cały pokój wydaje się mniejszy, a wiele osób uważa, że toaleta jest klaustrofobiczna. Istnieją inne sposoby na zwiększenie prywatności i komfortu, w tym taktyka małych pomysłów na aranżację łazienki. Wystarczy umieścić toaletę poza bezpośrednią linią wzroku – z jednej strony drzwi, mówi Lori Jo Krengel, certyfikowany projektant łazienek w St Paul. Jedną z jej ulubionych opcji jest panel prywatności wykonany z hartowanego szkła, z piaskowanym wzorem, który zasłania widoki bez blokowania światła. „Jest piękny i zajmuje bardzo mało miejsca” – mówi Jo Krengel.

Strefa próżności

Każda łazienka potrzebuje umywalki, ale wybór pomiędzy jedną lub dwiema umywalkami zasługuje na zastanowienie. „Pomyśl o tym, jak korzystasz z wanny”, mówi Krengel. „Jeśli dwie osoby przygotowują się w tym samym czasie, a obie potrzebują umywalki, to dwa zlewy mają sens”. W przeciwnym razie, rozważ dwie bardziej przestronne strefy – z całkowicie osobną toaletą do makijażu – i tylko jeden zlew do wspólnego mycia zębów i rąk. „Możesz dopasować pomieszczenie do potrzeb każdej osoby i zmaksymalizować przestrzeń, jeśli nie potrzebujesz drugiego zlewu” – mówi. Poza tym, będziesz miał tylko jeden zlew do wyczyszczenia. Nie zapomnij o dobrym oświetleniu pustych przestrzeni. Kinkiety po obu stronach lustra wytwarzają mniej cienia na twarzy niż pojedyncze światło z góry.

Kąpielowa piękność

Jeśli lubisz się moczyć, oddzielna wanna to mile widziany luksus. Popularnym pomysłem na aranżację łazienki jest wanna narożna, ale można też stworzyć centralną wnękę wannową otoczoną innymi strefami. Nie każdy jednak preferuje wannę. W dzisiejszych czasach wielu właścicieli domów wymienia swoje nieużywane jacuzzi na bardziej luksusowe prysznice. Większość ekspertów w dziedzinie nieruchomości zgadza się z tym: Tak długo, jak masz co najmniej jedną wannę w domu, możesz odsprzedać drugą.

Praktyki w zakresie hydrauliki

Ostatecznie, układ łazienki będzie zależał od ograniczeń Twojej przestrzeni i budżetu. Koszty przebudowy zazwyczaj rosną, gdy zaczynasz modyfikować przewody wodociągowe. Jak mówi Krengel, sama zamiana umywalki i toalety może kosztować 1500 dolarów. „Przeniesienie całego systemu to wielka sprawa”, mówi Krengel. „Jeśli będziesz musiał to zrobić, może to kosztować 5000 do 10 000 dolarów”.

Potrzebujesz licencjonowanego hydraulika, aby ocenić szczegóły dotyczące twojego domu, ale generalnie, te wskazówki pomogą utrzymać koszty na niskim poziomie:

  • Trzymaj nowe urządzenia blisko istniejących instalacji: niech albo bezpośrednio do nich przylegają, gdy znajdują się na tym samym poziomie domu, albo niech będą równo ułożone na planie wielopoziomowym.
  • Skonsoliduj hydraulikę w wannie. Zastosuj jedną „mokrą ścianą” lub „mokrą strefą” w kształcie litery L, składającą się z dwóch sąsiednich ścian.
  • W zimnym klimacie należy uważać na rury w ścianie zewnętrznej – mogą one zamarząć, pękać i powodować uszkodzenia wodociągu.

Popularne układy łazienkowe

W oparciu o swój budżet, powinieneś najpierw zdecydować, ile „mokrych ścian” (ścian, które zawierają rury instalacyjne) potrzebujesz i na ile możesz sobie pozwolić. Mniejsza liczba mokrych ścian oznacza niższe koszty hydrauliczne, nawet jeśli możesz podłączyć się do przewodów hydraulicznych w sąsiednich pomieszczeniach. Jednościenny układ wanny jest efektywny, ale ogranicza Twoje wybory projektowe. Układ z instalacją wodno-kanalizacyjną w dwóch ścianach wymaga więcej pracy, ale zapewnia większą powierzchnię i przestrzeń do przechowywania wokół zlewu. Układ z trzema ścianami oferuje największą elastyczność w projektowaniu, ale wiąże się to z kosztami. Pozwól, aby te sześć przykładowych układów zainspirowało Cię i pomogło zaplanować Twój projekt.

Możesz także posiłkować się magazynami, które pomogą Ci w planowaniu. W ten sposób możesz pokazać swojemu hydraulikowi lub wykonawcy dokładnie to, o czym myślisz. Rozważ powszechne wymiary i projekty układu łazienki, gdy wyobrażasz sobie swoją przestrzeń.

Łazienka w stylu trzy czwarte

Wszystkie instalacje hydrauliczne na tej samej ścianie oszczędzają pracę i wydatki. Z jednym zlewem i prysznicem, jest to popularny i niezawodny plan.

Pełen serwis

Kombinacja wanny z prysznicem to dobry wybór dla wielu łazienek. Ściana kabiny i sposób otwierania drzwi pomagają zasłonić toaletę. W tym planie jest miejsce na dużą pustą przestrzeń lub dwie umywalki.

Więcej miejsca na przechowywanie

Dwa zlewozmywaki zamontowane są w blatach szafek, aby uatrakcyjnić przestrzeń. Wewnętrzna ściana dużego prysznica posiada szklane panele ukrywające strefę toaletową. Podobnie ściana głównej szafki pomaga zasłonić toaletę.

Inteligentna przestrzeń

Inteligentna łazienka obejmuje prysznic (bez wanny) z półścianą z przeszkloną górną częścią. Dwie umywalki i szafa płócienna wypełniają jedną ścianę. Rozsuwane drzwi oszczędzają miejsce przy wejściu. Wariant może obejmować okno pomiędzy podwójną umywalką a obszerną kabiną prysznicową.