Urządzanie warsztatu domowego

Mój przyjaciel projektant krajobrazu opowiada historię o college’u, do którego chodził. W ciągu swoich lat na uczelni przyjął ambitny plan budowy, dodając kilka dużych konstrukcji: akademik, laboratorium chemiczne i kilka innych. Niezmienny od stu lat wygląd tego miejsca nagle uległ zmianie, gdyż szklano-stalowe modernistyczne struktury przeplatały się z wcześniejszym, pokrytym bluszczem kamieniem wiktoriańsko-gotyckim.

Pejzaż uliczny nie był jedyną rzeczą, która się zmieniła. Wpłynęło to również na schematy użytkowania samej przestrzeni, gdyż coraz więcej osób poruszało się w różnych kierunkach. Wieloletnie drogi i ścieżki nie obsługiwały już żadnego ruchu.

Planiści zrobili ciekawą rzecz, wspomina mój przyjaciel. Zamiast zlecać niezwykle kosztowne badania, aby spróbować przewidzieć nowe wzorce, które wynikałyby z otwarcia nowych budynków, zamiast opracowywać przewidywany program i układać nowy schemat, zaufanie władzom uniwersytetu pozwoliło studentom i wydziałowi, życiodajnej krwi uniwersytetu, kształtować swój własny przepływ tętniczy.

Pewnie, że to podejście zadziałało. Zmiana budynków została zakończona, wyłonił się definitywny krzyż ścieżek. Dopiero wtedy zatrudniono pejzażystów, aby weszli i ulepszali. Wybrukowali ścieżki, a następnie posadzili trawę i krzewy w miejsce starych ścieżek. Całkiem sprytne posunięcie, pomyślałem.

Teraz może zrobisz to samo w swoim warsztacie. Możesz przesuwać ławki, stoły i narzędzia oraz magazyny, wymyślając lepszy przepływ pracy. Ale często jest tak, że to, co działa na terenie uczelni, może nie być najlepszym podejściem w codziennym świecie, a mianowicie w twoim warsztacie.

Z jednej strony, przestawienie się na coś nowego może po prostu oznaczać, że nagle przypadkowy plan staje się planem stałym, dzięki samej bezradności (bolesne jest przecież przesuwanie mebli, zwłaszcza gdy część z nich jest tak ciężka i niewygodna jak stoły warsztatowe i narzędzia stacjonarne). W innym przypadku, zbyt małe planowanie z wyprzedzeniem może oznaczać, że kupisz elektronarzędzie, które jest zbyt duże dla Twojej przestrzeni.

REALIZACJA

Więc ja, na przykład, zalecałbym pewien stopień planowania. Nawet jeśli układ, który wymyślasz, zmienia się w czasie (i prawie na pewno będzie), dobrze jest zacząć od czegoś konkretnego.

Zgaduję, że będzie to dla ciebie korzystne, jeśli weźmiesz pod uwagę kwestie, które pojawią się w twoim procesie planowania.

Stacjonarna przestrzeń narzędziowa.

Narzędzia zajmują dwa rodzaje przestrzeni. Po pierwsze, są to miejsca wymagane przez narzędzie i jego statyw, niezależnie od tego, czy jest ono używane, czy cierpliwie czeka na swoją kolej. Duża piła stołowa może zajmować tuzin lub więcej stóp kwadratowych; prasa wiertarska wymaga mniej więcej od trzech do pięciu stóp kwadratowych.

Druga to przestrzeń robocza wokół maszyny. Kiedy piła stołowa jest używana do cięcia kawałka sklejki o wymiarach cztery na osiem stóp, przestrzeń narzędziowa zwiększa się geometrycznie, kiedy trzydzieści dwie stopy kwadratowe materiału są przesuwane i ciągnięte przez tarczę. Nawet jeśli nie planujesz używać piły stołowej do cięcia sklejki, musisz zapewnić sobie miejsce na pracę. Oznacza to, że przed i za brzeszczotem potrzebne są odległości co najmniej tak duże, jak długość najdłuższej deski, którą trzeba będzie obrobić.

Najważniejsze jest więc to, że w większości przypadków logiczne miejsce dla piły stołowej znajduje się w centrum warsztatu.

Elektronarzędzia.

Jeżeli posiadasz pilarkę stacjonarną (np. ramieniową, uciosarkę lub pilarkę tarczową), to w odróżnieniu od pilarki stołowej, można ją wygodnie ustawić przy ścianie. Nie należy jednak ustawiać jej w narożniku, ponieważ po obu stronach tarczy potrzebne jest miejsce. Zaplanuj w swoim planie przestrzeń o głębokości dwóch stóp i szerokości trzech stóp na samą piłę i stoły lub inne podpory sąsiadujące z narzędziem. Należy pozostawić wystarczająco dużo miejsca bezpośrednio przed pilarką, aby operator mógł ją wygodnie ustawiać i obsługiwać.

Piła taśmowa ma podobne wymagania przestrzenne jak piła promieniowo-ramienna: narzędzie może być ustawione tyłem do ściany, z miejscem dla operatora z przodu. Najwięcej miejsca będzie potrzebne po obu stronach piły.

W wielu warsztatach piły taśmowe i prasy wiertnicze nie są używane w sposób ciągły, więc można je ustawić tyłem do ściany. Fugowniki mogą być również czasami na boku, ale należy pamiętać, że im więcej problemów z ich przestawieniem, tym mniej przydatne będą. Pamiętaj też, że podczas gdy urządzenia zajmują stosunkowo mało miejsca na podłodze, trzeba zapewnić miejsce po obu ich stronach: cztery stopy obiektu obrabianego potrzebują około dziesięciu stóp przestrzeni (narzędzie, plus cztery stopy po obu stronach). Im dłuższe elementy, które mają być łączone lub kształtowane, tym większa przestrzeń po obu stronach.

Przy zakupie niektórych elektronarzędzi (na liście znajdują się: stolarka, kształtka, szlifierka, a nawet niektóre modele pił stołowych i taśmowych), można zdecydować się na modele stołowe. Pojedynczy stół może wtedy służyć na przemian do różnych celów. Oczywiście znacznie wydłuża się czas przygotowania, ponieważ nie tylko ostrza, płoty, mierniki miary muszą być ustawiona, ale sama maszyna musi być ustawiona i zasilana. Ale dla małego warsztatu rzadko używane narzędzie może być dość łatwo schowane na półce z boku, otwierając więcej miejsca na inne cele.

Przegrody. Jeżeli planujesz wprowadzać twój warsztat w istniejącą przestrzeń w twój domu, możesz zdecydować się na przegrodę, aby oddzielić przestrzeń roboczą.

W ramach samego warsztatu może okazać się konieczne podzielenie przestrzeni na część malarską i wykończeniową.

Światło naturalne.

Światło naturalne jest najlepsze, dlatego wszelkie okna, które oferują oświetlenie przestrzeni powinny być dobrze wykorzystane. Jeśli masz mało światła słonecznego w swoim warsztacie, umieść stół warsztatowy tak, aby jego powierzchnia robocza otrzymała tyle, ile go jest. Nawet najlepszy wzrok skorzysta dzięki dobremu oświetleniu, dlatego też praca na blacie warsztatowym potrzebuje naturalnego światła.

Kolejna sprawa z oknami: Jak nauczyliśmy się w naszym warsztacie, mogą sprawić, że mały warsztat będzie wydawał się większy niż jest, gdy długie elementy, które są rozdrabniane lub strugane, zaczynają się na zewnątrz jednego okna (lub drzwi), są prowadzone przez maszynę i wystają na zewnątrz drugiego okna.

Sztuczne oświetlenie.

Obowiązują te same zasady: Dobre światło jest niezbędne, a jeśli nie jest to światło naturalne, to będzie musiało być sztuczne. Nie należy narażać swojego bezpieczeństwa poprzez pracę w miejscach słabo oświetlonych lub zacienionych: Jeśli nie widzisz tego, co tniesz lub formujesz, możesz się po prostu zranić.

Hydraulika.

Mówisz, że nie potrzebujesz hydrauliki? A co z myciem nie tylko pędzli, ale i siebie po szczególnie brudnej pracy? Zlewozmywak użytkowy to bardzo wygodne udogodnienie, które można mieć pod ręką.

Kontrola temperatury i wilgotności.

Jeśli Twój warsztat ma być zlokalizowany w części domu, która jest już komfortowo ciepła, nie będzie to stanowiło problemu. Ale jeśli przebudowujesz stodołę, szopę lub nieogrzewane pomieszczenie, zwłaszcza jeśli mieszkasz w klimacie, w którym zima sprawia, że ręce marzną, musisz opracować strategię ogrzewania. W niektórych strefach klimatyzacja jest koniecznością w upalnych warunkach pogodowych.

Czy twoja piwnica jest wilgotna?

Jeśli tak, być może trzeba będzie skorygować ten problem przed zainstalowaniem narzędzi i materiałów eksploatacyjnych. Rury należy izolować, aby zapobiec kondensacji pary wodnej. Upewnij się, że rynny na zewnątrz odprowadzają wodę deszczową z domu. Pęknięcia w cementowej podłodze lub ścianach powinny być wypełnione cementem hydraulicznym; wysoki poziom wody gruntowej może wymagać zastosowania pompy do gromadzenia wody w niskim punkcie i wypompowania jej. Każda lub wszystkie te okoliczności mogą również wymagać zastosowania osuszacza. W każdym przypadku wilgoć jest niedopuszczalna w przypadku stosowania narzędzi elektrycznych ze względu na ryzyko porażenia prądem.

Wyjście.

Najlepsze są drzwi, które prowadzą bezpośrednio na zewnątrz (unikając narożników i korytarzy); jeszcze lepsze są drzwi o podwójnej szerokości. Im drzwi są bliżej świata zewnętrznego, tym mniej rzeczy można obserwować z zewnątrz.

Energia elektryczna.

Warsztat, który nie potrzebuje energii elektrycznej, jest dziś rzadkim widokiem; większość z nich potrzebuje wielu gniazdek o dużym natężeniu (20 amperów lub więcej). Czy są dostępne wtyczki, czy trzeba będzie dodać nowe linie i obwody? Jeśli musisz dodać okablowanie, układając je pamiętaj, że w warsztacie nie ma czegoś takiego jak zbyt wiele gniazdek. Im mniej (jak w idealnym przypadku zero) przedłużaczy, tym lepiej; są one niebezpieczne. Dobrym minimum jest posiadanie gniazdek ustawionych w odstępach nie większych niż sześć stóp na całym obwodzie pomieszczenia oraz, jeśli to możliwe, podtynkowych zatyczek podłogowych w obszarze centralnym.

Jeżeli wylewana podłoga cementowa zabrania instalacji gniazd wtykowych w jednej płaszczyźnie z podłogą, a użytkownik decyduje się na montaż natynkowy, należy zabezpieczyć odsłonięty przewód zasilający. Kawałek materiału z rowkiem wyciętym od spodu i fazowanymi górnymi krawędziami stanowi nieco większe ryzyko potknięcia niż próg. Należy jednak pomalować jego osłonę ochronną na jaskrawy kolor, aby przypomnieć Tobie i wszystkim innym odwiedzającym Twój warsztat o jego obecności.

Gniazdo lub obwód, który jest przeciążony, stanowi zagrożenie. Elektronarzędzia, zwłaszcza piły o dużej mocy, wymagają dużego natężenia prądu, a w celu zaspokojenia zwiększonego zapotrzebowania na miejsce w warsztacie może być konieczne dodanie jednego lub dwóch obwodów. Niektóre narzędzia wymagają zasilania napięciem 220 V, dlatego może okazać się konieczne zainstalowanie specjalnej wtyczki i przewodu do zasilania tej dużej mocy pilarki stołowej.