Zalety betonu w konstrukcjach architektury miejskiej

zalety-betonu

Beton jest od lat stosowany w wielu konstrukcjach, a odkąd rozwinięta technologie produkcyjne, znalazł także powszechne zastosowanie w niewielkich elementach użytkowych, takich jak ławki betonowe. Nie może to dziwić, gdyż beton daje ogromne możliwości konstrukcyjne ze względu na swoją plastyczność, a ponadto jest solidny i pozwala na eksploatację przez wiele lat. 

Jak mocny jest beton?

Biorąc pod uwagę inne surowce, z których wykonuje się elementy konstrukcyjne przedmiotów użytkowych, takich jak ławki, kosze na śmieci, czy stelaże, beton okazuje się najmocniejszym ze wszystkich powszechnie użytkowanych. Jest to jego niewątpliwą zaletą, zwłaszcza w konstrukcjach intensywnie eksploatowanych, takich jak ławki betonowe w miejscach publicznych lub na obiektach komercyjnych. Pozostaje on całkowicie odporny na warunki atmosferyczne, a duże mrozy, a także wysokie temperatury nie spowodują uszkodzenia konstrukcji. Ponadto beton stosowany w tego typu konstrukcjach jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a jego pęknięcia zdarzają się dość rzadko. 

Decydując się na zakup lub budowę konstrukcji z betonu należy jednak pamiętać, by wybrać rzetelną firmę, która się tym zajmuje. Jest to ważne, gdyż trzeba odpowiednio dobrać klasę betonu, by była ona adekwatna do danego zastosowania, a jednocześnie optymalna pod względem ekonomicznym.

Ławki betonowe – jak się je buduje?

Ławki wykonane z betonu powstają z odpowiedniej klasy betonu, który trzyma się na precyzyjnie zaprojektowanym zbrojeniu. To właśnie zbrojenie jest kluczowym elementem ławki. Jest ono niewidoczne w finalnym produkcie, jednak decyduje o wytrzymałości ławki. Sam beton jest wystarczająco wytrzymały, by ławka służyła przez wiele lat, a jej uszkodzenie było niezwykle trudne, jednak pod warunkiem, że zbrojenie będzie odpowiednio wykonane. Sama forma betonu, a także projektowania zbrojeń pozwala na stworzenie konstrukcji o niemal dowolnym kształcie, przez ławki betonowe mogą mieć zarówno klasyczny, jak i nieco bardziej futurystyczny kształt.

Jak wykończyć ławkę betonową?

Ławki, które zostały wykonane z betonu można wykończyć na przykład mikrocementem. Jest to popularne i bardzo estetyczne wykończenie, które często można spotkać w nowoczesnych budynkach, na elewacjach, a także w obiektach architektury ogrodowej. Jest to bardzo trwały rodzaj wykończenia, który wyglądem przypomina zwykły beton, jednak jest pozbawiony specyficznej chropowatości przez dokładne oszlifowanie. Poza tym jest o wiele bardziej estetyczny, co niewątpliwie jest sporą zaletą. Tak wykończone ławki mogą być ustawione bez dodatkowego malowania, czy wykańczania w inny sposób. Taka forma świetnie komponuje się z elementami drewnianymi, a także stalowymi, które mogą być wykorzystane jako dodatkowy element gotowej ławki. Dodaje to temu rozwiązaniu większej uniwersalności, a ławka wykonana z różnych materiałów wygląda jeszcze ciekawiej.